Przygotowania do ślubu są wymagającym okresem w życiu przyszłej młodej pary. Ważną rolę do wypełnienia mają również rodzice, których także dotyczą pewne obowiązki względem swoich dzieci. Obecnie wiele z tych tradycyjnych czynności odeszło już do lamusa, ale znajdą się i tacy, którzy będą chcieli mimo wszystko sprostać tym wyzwaniom. W jaki sposób rodzice przygotowują się do ślubu swoich dzieci? Jakie obowiązki na nich czekają?
Jakie są obowiązki rodziców Panny Młodej?
Lista obowiązków rodziców panny młodej jest ściśle określona. Najczęściej zajmują się oni organizacją i finansowaniem wesela, choć współcześnie najczęściej ogranicza się to do pokrycia przynajmniej połowy kosztów. Często dotyczy to także finansowania samego ślubu, opłacenia fotografa, a także wynajmu samochodów oraz zapewnieniem muzyki. Rodzice Panny Młodej opłacają także jej suknię ślubną.
Jakie są obowiązki rodziców Pana Młodego?
W przypadku Pana młodego jego rodzice odpowiadają za zakup garnituru do ślubu, a także zapewnienie alkoholu, obrączek oraz kwiatów dla Panny Młodej i świadków. Często współfinansują wynajem samochodów oraz odpowiadają za podróż poślubną.
Jak wygląda błogosławieństwo Młodej Pary?
Ważną częścią przygotowania do nowej drogi życia jest błogosławieństwo Młodych, które tradycyjnie odbywa się w domu Panny Młodej. To wyjątkowa chwila, która jednocześnie może być bardzo wzruszającą. Ten szczególny moment ma miejsce tuż przed wyjściem do kościoła, a to, jak powinno wyglądać błogosławieństwo pary młodej przez rodziców, znajdziesz w tym poradniku. Są pewne szczegóły, którym warto się przyjrzeć bliżej, gdy chcemy zachować tradycyjny charakter tego wydarzenia.
Co z tradycyjnym odprowadzaniem do ołtarza?
Ważną tradycją, wciąż kultywowaną w Polsce, jest odprowadzenie Panny Młodej do ołtarza, przez jej ojca. To ważne i symboliczne wydarzenie, ponieważ zawiera się w tym gest oddania swojej córki pod opiekę męża. Niewątpliwie to także jest jeden z bardziej wzruszających momentów całej uroczystości ślubnej. Oznacza on też ni mniej, ni więcej zgodę rodziców panny młodej na zawarcie tego małżeństwa.
Co z powitaniem Młodej Pary chlebem i solą?
Do obowiązków rodziców Młodej Pary należy także oficjalne powitanie nowożeńców, które odbywa się tuż przed rozpoczęciem wesela. Tradycja ta powoli zanika, jednak wciąż można ją spotkać. Rodzice witają swoje dzieci chlebem i solą. Często także kieliszkiem wody oraz wódki. Także i to ma znaczenie symboliczne – to życzenie dobrobytu, szczęścia i miłości.
Obowiązki rodziców Młodej Pary na weselu
Oczywiście na przygotowaniach do ślubu obowiązki rodziców Młodej Pary się nie kończą. Często odpowiadają oni także za organizację wesela oraz pilnowanie przebiegu całej imprezy. To właśnie rodzice jako pierwsi wznoszą toast za nowożeńców (najczęściej pierwszy jest ojciec panny młodej) i w ten sposób witają zięcia i synową w swojej rodzinie. Odpowiadają za kontrolę obsługi wesela oraz to, by nie zabrakło jedzenia i alkoholu na stołach. Na samym końcu rodzice zajmują się żegnaniem wszystkich gości opuszczających przyjęcie.