Jedną z niewielu okazji, podczas których strój formalny jest wyborem obowiązkowym to wyjątkowy dzień naszych bliskich – ślub i wesele. Tę wyjątkowość należy podkreślić naszym strojem, o ile dress code na zaproszeniu nie stanowi inaczej.
Niestety rzadko wiele osób rzadko ma okazję ubierać się elegancko, przez co boryka się z dużym problem w doborze odpowiedniego zestawienia na taki dzień. Jednym z najczęstszych błędów jest generalizacja w postrzeganiu stroju formalnego. Ubiór na uroczystość weselną dla mężczyzny nie jest równoznaczny ze strojem biznesowym. Zatem jak mężczyzna powinien być ubrany na ślubie, biorąc pod uwagę fakt, iż nie jest to jego ślub?
Jak dostosować się do charakteru uroczystości?
Ile par zawierających związek małżeński, tyle samo rodzajów uroczystości oraz stopni ich formalności – wesela mają różny, indywidualny stopień formalności, ponieważ nie każda para zdecyduje o wystawnym ślubie. Możemy trafić zarówno na kameralną uroczystość w gronie najbliższej rodziny albo na imprezę wśród drzew, czy na plaży. Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na wesele o charakterze tradycyjnym, które odbywa się późnym popołudniem lub wieczorem w sali bankietowej, to aprobowanym męskim strojem podczas takiego przyjęcia jest klasyczny czarny, granatowy lub też grafitowy garnitur. Jeżeli charakter wesela został jednak sklasyfikowany bardziej w kierunku eleganckiego garden party to możemy zastanowić się nad pójściem w nieco jaśniejsze kolory, co pozwoli nam wybrać garnitur w gołębim odcieniu, czy kolorach pastelowych. Podobną sytuację mamy również kiedy uroczystość została zaplanowana w ciągu dnia, wtedy możemy pomyśleć by nasz wieczorowy garnitur zastąpić zestawem dziennym lub garniturem koordynowanym, czyli takim zestawionym z marynarki oraz spodni garniturowych w pełnej, zharmonizowanej palecie kolorów.
Czy moja koszula jest odpowiednia na wesele?
Należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie można założyć koszuli z krótkim rękawem. Z definicji ten rodzaj stroju należy do elementów stroju codziennego i nigdy nie zakłada się do niego krawata. Niezbyt dobrym pomysłem jest też wybór koszuli z ozdobnymi kolorowymi lamówkami lub wstawkami. Zdecydowanie bezpieczniej wybrać klasykę, która zawsze i wszędzie jest modna, czyli biała koszula z mankietami zapinanymi na spinki. Odmiennym lecz również “bezpiecznym”, alternatywnym wyborem jest uniwersalna koszula w odcieniu błękitnym. W tym wypadku akceptowalny jest subtelny, taktowny deseń, należy jednak pamiętać by był bardzo dyskretny. Wyraziste wzory, kratki czy mocne desenie lepiej zostawić na czas spotkania poprawinowego.
Często spotykanym zwyczajem, chociaż zdecydowanie nie na miejscu podczas wydarzenia o charakterze wieczorowym a wesela mogą się do takowych zaliczać, jest fakt, iż wielu mężczyzn zdejmuje marynarki. Jeśli wysoka temperatura i upał dokuczają wyjątkowo mocno, to na tę zasadę można przymknąć oko. Na weselu przecież należy nie tylko świetnie wyglądać, ale przede wszystkim dobrze się czuć i wyśmienicie bawić. W tej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na najważniejszego mężczyznę na tym przyjęciu, czyli na Pana Młodego, ponieważ jako gospodarz gestem zdjęcia swojej marynarki daje przyzwolenie na “rozluźnienie” etykiety wśród gości. Trzeba koniecznie pamiętać by marynarkę mieć w dwóch kluczowych momentach uroczystości: w kościele lub urzędzie oraz na początku przyjęcia. Zasadą wartą zapamiętania jest również zapinanie górnego guzika podczas stania, który rozpina się jedynie przy siadaniu.
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Willsoor.