Wbrew pozorom instytucja ślubu nadal jest popularną formą łączenia się w pary pod względem formalnym. Z mediów często słyszymy o tym, iż wiele osób decyduje się żyć ze sobą na tzw. kocią łapę. Jednakże jak źle by nie było wiele par nadal chce zalegalizować swój związek. Bez względu na to, czy planujemy zorganizować huczne wesele, czy też kameralne przyjęcie warto jest odpowiednio przygotować się do przeżycia tych wspaniałych chwil.
Na początek należy zaznaczyć, iż pierwsze przygotowania warto podjąć już na rok przed planowaną datą ślubu. Wówczas powinno się dokładnie określić, jaki rodzaj ślubu chcemy zawrzeć – cywilny, kościelny, czy konkordatowy. W tym czasie istotne jest określenie także wielkości przyjęcia weselnego, czyli szacujemy liczbę gości, których chcemy zaprosić na nasze przyjęcie, co pozwoli na pierwsze przeanalizowanie aktualnej oferty lokalnych sal bankietowych, weselnych, orkiestr, fotografów, kamerzystów, itd. W niektórych przypadkach istotne jest również podjęcie decyzji odnośnie zakwaterowania gości. Dlatego też odpowiednio wcześnie należy zarezerwować hotel, pensjonat.
Po przygotowaniu listy gości weselnych możemy przystąpić do rozesłania zaproszeń. W przypadku osób mieszkających w kraju najlepiej jest doręczyć zaproszenie osobiście. Organizujemy to na kilka miesięcy przed datą ślubu tak, by goście mieli czas na podjęcie decyzji oraz poinformowanie nas o tym, czy będą uczestniczyć w uroczystościach. W tym miejscu należy także wspomnieć o licznych formalnościach, które dopełnić będziemy musieli nie tylko w kościele, w kancelarii parafialnej w parafii, w której chcemy zawrzeć ślub, ale także w urzędzie stanu cywilnego. Istotne jest wtedy również odbycie nauk przedmałżeńskich oraz odwiedzenie poradni rodzinnej, jeżeli decydujemy się na ślub kościelny.
Ślub to niezwykłe wydarzenie, które odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci i tylko od nas zależy to, czy będą to miłe wspomnienia.